Neolduki.com
Web sitemize hoşgeldiniz.

 • DOLAR
  $1.848,4100
  ( -₺0,32 )
 • EURO
  $0,6319
  %0,18
 • ALTIN
  $47.819,0000
  %-0,08
 • BIST
  90,4477
  ( -₺0,01 )
Ölü Diriltme Ve İnsan dondurma Deneyleri

Ölü Diriltme Ve İnsan dondurma Deneyleri

İlk olarak bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz insan dondurma ve diriltme deneyleri daha sonraki yıllarda gerçek olmuştur.Gelin bu konuya birlikte göz atalım.Ölü Diriltme Ve İnsan dondurma Deneyleri. Ölü diriltme – Cryonics Cryonics kelimesinin anlamına baktığımızda dondurulan kişilerin gelecek bir zaman da tekrar diriltilmesi anlamına gelmektedir.Bu fikri akıllara sokan kişi 1930 yılında Bir  romanıyla Neil R. Jones dur.1967 […]

İlk olarak bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz insan dondurma ve diriltme deneyleri daha sonraki yıllarda gerçek olmuştur.Gelin bu konuya birlikte göz atalım.Ölü Diriltme Ve İnsan dondurma Deneyleri.

Ölü diriltme – Cryonics

Cryonics kelimesinin anlamına baktığımızda dondurulan kişilerin gelecek bir zaman da tekrar diriltilmesi anlamına gelmektedir.Bu fikri akıllara sokan kişi 1930 yılında Bir  romanıyla Neil R. Jones dur.1967 yılına gelindiğinde bu fikir ilk kez hayata geçirilmiştir.İlk dondurulan Psikolog James Bedford dur.73 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatanı yitiren psikolog un bedeni doldurulmuş ve diriltileceği zamanı beklemektedir.

Bilim kurgu filmlerinde gelecekte tekrar diriltilmek yada uzay yolcuları için canlı insanların dondurulduklarını görüyorduk.Neden James Bedford donduruldu.Çünkü dondurulma insanlar öldükten hemen sonra donduruluyor.Eğer ölüm olmadan işlem yapılır yani dondurulursa ötanazi gerçekleşmiş oluyor.Böyle bir uygulama bir gönüllüye yapılmadığı için aslına bakılırsa tekrar diriltme olasılığı düşük diyebiliriz.Dondurulan kişi kendi rızasıyla dondurulursa dirilme olayı gerçekleşebilir.

Dondurulma işlemleri şu şekilde gerçekleşiyor.

Beden ilk önce buz kalıplarıyla dondurulmaya başlıyor.

Göğüs kafesinden girilerek vücutta bulunan kan alınıyor.

Pıhtılaşmayı engelleyen gliserol veriliyor.

Gliserol vücut sıcaklığı eksi 50 dereceye indiriliyor.

Hücrelerin deformasyona uğramaması için beden -196 derecelik sıvı nitrojen içinde muhafaza ediliyor.

Bu şirket kurulduğu günden beri 230 kişi tarafından tercih edildi ve donduruldu.Dondurulmak için önce şirketle bir anlaşmaya yapılıyor hayat sigortası yoluyla talimat üzerinden anlaşma yapılıyor.Kısaca özetlemek gerekirse hayat sigortası yaptırıyorsunuz ve gerekli ödemeyi yapıyorsunuz.Ölmeden önce bu durum için talimat veriyorsunuz.Öldükten sonra sigorta şirketi parayı yatırıyor.Onlarda sizi donduruyor.Bu uygulama ilk başlarda sadece Amerika birleşik Devletlerinde yapılıyordu.Fakat şu an bütün dünyadan müşteri kabul edilmektedir.Hatta şu an en az 15 Türk müşterisi olduğu biliniyor.Bu anlaşmayı imzalamış 1000 kişi olduğunu da belirtelim.Uygulamanın fiyatını merak edenler olursa diye ekleyelim Sadece başınızı dondurmak 80- 100 bin dolar bütün vücudunuzu dondurmak için ise 180-200 bin dolar parayı gözden çıkarmak gerekiyor.

İlk Ölüyü Diriltme Deneyleri

İlk olarak ölü diriltme işlemleri Sovyet bilim adamları tarafından yapılmıştır.Köpek üzerinde yapılan işlemler şu şekilde ilerlemektedir.İlk önce köpeğe pıhtılaşmayı önceleyen tuzlu bir karışım enjekte edilmiştir.Ardından köpek nefessiz bırakılarak ölmesi sağlanmştır.Ölüm gerçekleştikten 10 dk sonra dolaşım ve solunum sistemi makineye bağlanarak.Suni kan dolaşımı ve soluk solunum sistemi uygulanmaya başlanmıştır.Köpeğe adrenalin verilerek tekrar hayat dönmesi sağlanmıştır.Düzensiz atan kalp ve solunum yolu bozuklukları ardından köpek hayata döndürülmüştür.Bu şekilde hayata döndürülen bir çok deneyde düzensiz beyin fonksiyonları ve körlük gibi durumlar gözlemlenmiştir.Rusların diğer bir deneyi ise başı gövdesinden ayrılan bir köpeğin yaşayıp yaşamayacağı olmuştur.Başı gövdeden ayrılan köpek yine suni kan dolaşımı ve soluk devri sağlanarak mekanizmaya monte edilmiştir.Beyine giden oksijen akışı sağlanarak beynin uyarılara tepki verdiği gözlemlenmiştir.Köpeğin bir kaç saat yaşaması sağlamıştır ancak sistem çökmüştür.

Abd Arizona üniversitesinden Dr. Peter Rhee soluk alıp vermiyorsanız ve kalbiniz atmıyorsa ölmüşsünüz demektir.Geliştirdiğimiz sistemler sizi tekrar hayata döndürüyoruz diyerek 2014 yılında gündeme bomba gibi düşmüştür.Geliştirdikleri yeni bir sistemle ölü teşhisi konulmuş kişileri tekrar hayata döndürdüklerini ve hayvanlar üzerinde yapılan testler sonucunun başarılı olduklarını belirtti.

Şu an uygulanan teknik aslında sovyet bilim adamlarının uyguladığı tekniktir.Yeni yöntem onların yapamadığı dokuların ve hücrelerin hasar alması olayını ortadan kaldırıyor.Ölüm teşhisinin ardından uygulama vücudun hemen soğutulması ve metabolizmanın yavaşlatılmasını esas alıyor.Metabolizma yavaşlatılarak oksijensiz kanın vücutta dolaşması engelleniyor ve hemen kan vücuttan dışarı çekiliyor. Yerine pıhtılaşma önleyici özel bir serum enjekte ediliyor. Bu süreç dahilinde cerrahi müdahale yapılacaksa onlar hallediliyor ve kan tekrar vücuda veriliyor.

Uygulamanın kobay domuz ve fareler üzerinde uygulandığı ve başarı oranının %90 olduğu ifade ediliyor. Dr. Rhee, gerekli izinlerin alındıktan sonra yöntemin insan üzerinde de başarıyla uygulanabileceği konusunda iddialı. Tabi bunun için ilk ve en önemli kıstasın hastanın ölümünün ardından geçen süre olduğunu belirtiliyor. Ölüm gerçekleştikten 2 saat sonra bu yöntemin hiçbir işe yaramayacağını belirten Rhee, ne kadar hızlı müdahale edilirse o kadar yüksek oranda başarı şansı olduğunu ekliyor.

Dr. Rhee bu yöntem silahlı saldırı  yada bıçaklı saldırı sonucunda gelen hastalarda yöntemi şu şekilde anlatıyor.Hasta geldiğinde ölmek üzereyse yada kalbi durmuşsa uygulamanın hemen başlatılması dahilinde vücudun hemen dondurulması hasarın en aza indirilebileceğini belirtiyor.Soğutma işlemiyle kanın dışarı alınması kurşun yada bıçak yarasına daha kolay müdahale edilebileceğini söylüyor.Bu sürede doktorların 15 20 dk zaman kazandığını aynı zamanda diğer organlara gelecek zararın en aza indirildiğini belirtiyor.


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-12-08 23:28:30