Neolduki.com
Web sitemize hoşgeldiniz.

 • DOLAR
  $1.764,5600
  ( -₺0,38 )
 • EURO
  $0,5225
  %-0,05
 • ALTIN
  $49.689,0000
  %-0,09
 • BIST
  90,6675
  ( -₺0,00 )
Çığır Açan İcatlar

Çığır Açan İcatlar

Dünyayı değiştiren icatlar Çığır Açan İcatlar, Dünyayı değiştiren bu icatları okudukça çok şaşıracaksınız.Her biri yıllar önce bazı mucitler tarafından düşünülmüştür.Her yeni icadın altında aslında ilkellik yatıyor.Bir gün başka bir mucit geliyor ve bu sorunu çözüyor.Bir çok icat aslında bunu ilk bulanın değil daha çok geliştirenin adıyla anılıyor.Bizde dünyayı değiştiren buluşları sizler için derledik. 1. Tekerlek […]

Dünyayı değiştiren icatlar

Çığır Açan İcatlar, Dünyayı değiştiren bu icatları okudukça çok şaşıracaksınız.Her biri yıllar önce bazı mucitler tarafından düşünülmüştür.Her yeni icadın altında aslında ilkellik yatıyor.Bir gün başka bir mucit geliyor ve bu sorunu çözüyor.Bir çok icat aslında bunu ilk bulanın değil daha çok geliştirenin adıyla anılıyor.Bizde dünyayı değiştiren buluşları sizler için derledik.


1. Tekerlek

Tekerlek ne zaman bulundu

Eskiden tekerlek icat olmadan önce insanlar göçlerde çok fazla zorluk çekmişlerdir.Tekerlek ulaşımda olduğu kadar tarım var ticaret te de sorunları ortadan kaldırmıştır.Günümüzde tekerlek veya çarklar bir çok teknolojinin olmazsa olmazı.


2. İçten Yanmalı Motor

İçten yanmalı motor

Bütün motorların atası olarak bilinen içten yanmalı motordur.Yüksek sıcaklıkta olan yaktın piston sayesinde yakılmasıyla hareketi sağlar.Kimyasal enerjinin mekanik enerjiye çevrilmesini sağlayan motorlar şimdi yerini daha modern motorlara bırakmıştır.


3. Penisilin

İlk icatlar nelerdir

Penisilin İskoç bilim adamı Alexander Fleming tarafından bulunmuştur.Bulunan penisilin sayesinde milyonlarca insan kurtulmuştur.Görseldeki resim ise penisilin uygulanmaya başlandıktan sonraki ilk reklamıdır.


Eski zamanlarda bir çok mucit tarafından araştırma konusu olan telefonun patentini ilk kez alan Alexander Graham Bell 1876 yılında almıştır.Elbette Graham Bell yaptığı telefonun günümüzdeki telefonla hiç bir alakası yoktur.Teknolojinin dahada gelişmesiyle akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.


5. İnternet

İnternetin icadı

Bütün dünyadaki insanların birbirleriyle bağlatılı olmasını sağlayan internet 1960 yılında bir bilgisayar mühendisi tarafından bulundu.Bu buluş amerikan savunma sanayii için geliştirilmiştir.


6. Pusula

Pusulanın icadı

Eski yunanlılar mıknatısı zaten biliyorlardı fakat ne anlama geldiğini bilmiyorlardı.Ünlü felsefeci Thales (M.Ö. 640 – 546) mıknatıs taşında bir ruhun olduğu, bu nedenle çekme ve itme özelliklerinin bulunduğunu düşünüyordu.Ancak manyetik alanın farkında değildi.Mıknatıs üzerindeki kuzeye yönelme özelliği ise ilk defa 1. yüz yılda çinli denizciler tarafından bulundu.Bundan sonra pusula bir çok alandan kullanıldı.


7. Ampul

Ampulün icadı

Hemen hemen herkesin bildiği gibi ampulü Thomas Edison buldu.Nasıl buldu ? Elektriğin ampulü aydınlanmak için ön görmüş ve çalışmalarını sürdürmüştür.


8. Matbaa

İlk matbaa nerede basıldı

Johann Gutenberg tarafından icat edilmiştir.Matbaa ilk kez uzak doğuda kullanılmaya başlanmaıştır.


9. Mikro İşlemci

Mikro işlemci

Ted Hoff çok sayıda programlanabilir bir entegre yapmaya karar verdi arkadaşlarının da yardımıyla birlikte bunları tek bir silikon çipinin içine entegre etmeyi başardı.


10. Kamera

Kameranın icadı

Kamera bir tek kişi tarafından icat edilmemiştir.Zaman içerisinde bir çok kişi tarafından uzun yıllar çalışma sonunda ortaya çıkmıştır.


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-12-08 23:28:30